Sepetinizde henüz ürün bulunmamaktadır.

WEIDER

Weider Tarihçe

Joe Weider 1922 yılında doğdu, Kanada’nın Montreal şehrinde büyüdü. 12 yaşında iken 167 cm boyunda ve 52 kg ağırlığında olan Joe Weider, güreş sporuna meraklıydı ama antrenörler kilosuna ve boyuna bakarak başarılı olamayacağına karar vermişlerdi. Joe Weider her ne yaptı ise antrenörler tarafından geri çevrildi, ama umudunu hiç kaybetmedi. Bir gün bir gazete bayisinden kullanılmış iki adet dergi satın aldı, bu dergilerden ağırlık kaldırma konusunda ilham alan Joe Weider kendi yaptığı hurda dambıl setleri ile antrenman yapmaya başladı.

Zayıf vücudu kilo almaya ve kasları yavaş yavaş gelişmeye başlamıştı. İki yıl sonra amatör olarak ilk yarışmasına katıldı ve kendi sıkletinde 32 kg kaldırarak birinci oldu. Joe Weider’ın bu başarısı ve vücudunun fiziksel olarak sürekli gelişmesi kendisine olan öz güvenini artırmıştı. Ağırlık kaldırma ile vücut geliştirme sporu konusunda çok daha fazla bilgi sahibi olması gerektiğini anlamıştı.

O tarihlerde yaşadığı toplumun büyük bir kısmı vücut geliştirme sporunu duymamıştı bile... Bu durum karşısında bir şeyler yapmalıydı...

İnsanları bilgilendirmeli, vücut geliştirme sanatının inceliklerini öğretmeli, bu sporun insan sağlığına olan faydalarını anlatmalı ve mutlu bir hayatın bir parçası olduğunu kanıtlamalıydı. 1942 tarihinden bu güne kadar bir çok sporcu, antrenör ve bilim adamı yetiştirerek bu amacına ulaşan Joe Weider, 75 yıldan beri vücut geliştirme sporunda mükemmelliği elde etmiş üstün bir kişiliktir.

Bu başarıyı elde edinceye kadar yetiştirdiği her insana, antrenman ile beslenme arasındaki karmaşık denklemin nasıl çözüleceğini en yeni bilimsel metodlara dayanarak öğretmiştir ve hepsine eşsiz bir kılavuz olmuştur ve halen bu ünvanını korumaktadır.

Bunun yanında, vücut geliştirme sporu hakkında her zaman şüpheci ve ikna edilmesi oldukça zor olan tıp otoritelerine karşı vücut geliştirme sporunun yaşlanmayı geciktirmede önemli rol oynadığını bilimsel olarak kanıtlayarak ikna edici olmuştur. Dahası temelde ruh ile beden arasında bir ilişki olduğunu bulan psikologlar, Joe Weider’ ın “sağlıklı bir düşünce ve akıl yapısına sahip olmada vücut geliştirme sporu etkin bir faktördür” tezini artık bilimsel bir gerçek olarak kabul etmektedirler.

Joe Weider, farklı ve çok çeşitli spor salonlarında ve daha sonra kendisinin sahibi olduğu vücut geliştirme merkezlerinde 12 yıl süren detaylı ve sporcular üzerinde uygulamalı bilimsel çalışmalar yaparak vücut geliştiriciler ve halterciler ile ilgili toplamda 30 adet teori ve antrenman teknikleri içeren çağımızın en etkili vücut geliştirme antrenmanı sistemlerini geliştirmeyi başarmıştır. Dünya’daki bütün ilgili otoritelerin onayladığı ve tavsiye ettiği Joe Weider’ ın Antrenman Prensipleri vücut geliştirme sporunun temellerini oluşturmaktadır.